Blog > Komentarze do wpisu
Departament Propozycji nr 5 - temat-rzeka!!!

Kolejny Departament Propozycji nie zmieścił się w planowanych dwóch, ani nawet w trzech godzinach - okazuje się, że rzeka, przyroda i zieleń w mieście to temat... rzeka.

Hitem wieczoru był występ wiceburmistrza Białołęki Piotra Smoczyńskiego, który opowiedział o perypetiach władz dzielnicy, zdeterminowanych, by wprowadzić trmawaje wodne na Kanale Żerańskim. Byłaby to szansa ominięcia korków i dostania się przynajmniej do śluzy na Żeraniu, gdzie podstawiane byłyby autobusy wahadłowe, w zaledwie kilkanaście minut z północnych rejonów Białołęki.

Byłaby, gdyby nie absurdy, typu obowiązujące od lat 20. ograniczenia prędkowści w żegludze śródlądowej i na przykład konieczność robienia prób dwóch mijających się statków na kanale, skoro wiadomo, że rozkład rejsów nie przewidywałby takiej sytuacji. I tak dalej...

Ale mimo wszystko, rejsy dwoma niewielkimi wodolotami, zabierającymi ok. 20 pasażerów, prawdopodobnie jednak uda się wprowadzić już na wiosnę. Wiceburmistrz dzielnicy Białołęka Piotr Smoczyński

Wśród pozostałych propozycji był Zielony Przystanek przedstawiony przez odblokuj.org - doskonały pomysł zastąpienia szkła (peksi) na wiatach przystankowych pionowymi donicami, zabezpieczonymi siatką (to tzw. gabiony), z których rozrastałaby się zieleń.

Anna Wypych przedstawiła działalność Ośrodka dla Kotów Miejskich w Warszawie "Koteria" - to punkt, gdzie za darmo sterylizuje się i znakuje tzw. koty miejskie, czyli bezpańskie. Kociarze, kociary - koniecznie zapamiętajcie "Koterię" i odwiedźcie ich stronę:

www.koteria.pl

Artur Jerzy Filip i Maciej Czeredys przedstawiali koncepcję rozwinięcia i aktualizacji przedwojennej koncepcji Alei Na Skarpie.

Wojeciech Gardoliński przedstawił swój pomysł budowy wyspy-mola na Wiśle, połączonego z kładką dla pieszych i rowerzystów przez rzekę.

Łukasz Sosnowski, szczególnie aktywny uczestnik Departamentów Propozycji, tym razem przedstawił propozycję "cywilizowania" zieleni w mieście, redukcji terenów dzikich zarośli i zieleni pozbawionej konkretnych funkcji użytkowych, a w zamian doinwestowanie tych obszarów zielonych, które - jego zdaniem - są tego warte. Dotyczyło to przede wszystkim obszaru nadrzecznego i terenów wokół Dworca Zachodniego, które mogłyby w przyszłości stać się nowym, gęsto zurbanizowanym obszarem centrum.

Z kolei architekt zieleni Stefan Maciąg zaproponował stowrzenie Centralnego Okręgu Przyrodniczego, czyli pierścienia zieleni wokół granic administracyjnych Warszawy i parku Łęgi Warszawskie w rejonie Czerniakowa, Siekierek, Wilanowa i Kępy Zawadowskiej, które są szczególnie cennymi przyrodniczo terenami.

Niezawodne, jak zawsze, Forum Rozwoju Warszawy przedstawiało własną wizję Parku Świętokrzyskiego - dość kontrowersyjną, bo zakładającą redukcję liczby dużych drzew, które - ich zdaniem - powinny zostać zastąpione trawnikami, krzewami i otwartą przestrzenią. FRW jest też zwolennikiem zachowania pomysłu, by Park Świętokrzyski od strony ul. Marszałkowskiej odgrodzić niewielkim budynkiem, domykającym "Ścianę Zachodnią", czyli zachodnią pierzeję Marszałkowskiej. Taki budynek znajduje się w obowiązującym planie zagospodarowania centrum autorstwa Michała Borowskiego. FRW chce też, by fragment parku przed północną fasadą Muzeum przybrał charaker placu miejskiego, swego rodzaju esplanady, gdzie powstać mógłby park rzeźby.

Więcej o projektach Forum Rozwoju Warszawy:

www.forumrozwoju.waw.pl

piątek, 06 listopada 2009, warszawawbudowie

Polecane wpisy

  • Resume

    Pasaż pomiędzy Muzeum i Emilią, na pierwszym planie ławka Karola Żurawskiego, po lewej mural Toby Patersona, u góry łącznik pomalowany przez Katarzynę Przezwańs

  • Pożeganie "Warszawy w budowie"

    Film - Tomek Waszczeniuk Muzyka - dj Startas

  • Ostatni DP - zdjęcia!

    Żal się było rozstawać, ostatni Departament Propozycji odbył się w wyjątkowej scenografii - za meble posłużyła praca słoweńskiego artysty Tobiasa Putriha, pomyś