RSS
środa, 30 września 2009
Koncert Radka Nowickiego w Emilii

Jedną z atrakcji wernisażu będzie koncert zespołu Radek Nowicki Quartet w składzie: Radek Nowicki: ss, ts, Kuba Cichocki: p, Wojtek Pulcyn: b, Roman Ślefarski: dr

Możecie ich posłuchać na myspace:

http://www.myspace.com/radeknowicki

16:54, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 29 września 2009
Mistrzowie dizajnu w "Emilii"

Czesław Knothe, „Krzesło z siatki drucianej, czarne”, 1955, fot. Piotr Ligier

Próbując przywołać atmosferę Emilii sprzed 40 lat Muzeum postanowiło także przypomnieć legendy polskiego projektowania mebli, tkanin i wnętrz. Zapraszamy na wycieczkę do słynnej Spółdzielni „Ład”, która istniała przez 70 lat i w czasach katastrof oraz przemian reprezentowała to, co najlepsze w polskim wzornictwie. Odwiedzimy również Zakłady Artystyczno-Badawcze, prowadzone na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przez Jerzego Sołtana, który wprowadził do projektowania swoją własną integracyjną metodę. Większość z pokazywanych tu wybitnych przykładów mebli nie trafiła nigdy do masowej produkcji. Po latach przywołujemy to niechciane przez ówczesne władze dziedzictwo polskiego dizajnu. To wywoływanie meblarskich „duchów przeszłości” ma jednak służyć nie tylko podtrzymaniu morale polskiego wzornictwa, ale też uzmysłowić twórcze możliwości wynikające z konfrontacji młodych projektantów ze „starymi mistrzami”.

W historycznej ekspozycji w Emilii zaprezentujemy meble projektowane m.in. przez: Marię Chomentowską, Teresę Kruszewską, Marka Koniecznego, Czesława Knothe, Olgierda Szlekysa, Mariana Sigmunda, Hannę Suszczyńską, Romana Modzelewskiego, Piotra Perepłysia, Irenę Żmudzińską, Władysława Wołkowskiego, Zenona Bączyka, Marię Wójcicką, Daniela Żuchowicza, Jerzego Sołtana i Oskara Hansena. A także tkaniny projektowane przez: Krystynę Policzkowską – Gałecką oraz Alicję Gutkowską-Wyszogrodzką.

Ekspozycja historycznych mebli została zrealizowana dzięki uprzejmości
i we współpracy z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych i Ośrodkiem Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.

17:37, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Warszawa w budowie znów w TOK FM

Sebastian Cichocki i Marcel Andino Velez w Wieczorze Radia TOK FM, czyli u Cezarego Łasiczki, 28 września 2009 o godzinie 21.00. Rozmowa i na wiele tematów, ale głównie o "Warszawie w budowie".

http://bi.gazeta.pl/im/4/7089/m7089774.mp3

14:50, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Nieodrobiona lekcja z ulicy Puławskiej

fot. Jan Smaga

 

Agnieszka Kowalska 2009-09-28, "Gazeta Wyborcza - Stołeczna"

Z jednej strony traktorzysta orze pole, obok stoi wielki biurowiec, kawałek dalej apartamentowce osiedla Laguna - na ul. Puławskiej jak w soczewce skupiają się urbanistyczne błędy i zaniechania ostatnich 20 lat.

Artystyczny projekt poświęcony ulicy Puławskiej zobaczymy w sobotę na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w ramach festiwalu projektowania "Warszawa w budowie". Jedno z pomieszczeń przy Pańskiej 3 zamieni się w duży lightbox z fotografiami i filmem autorstwa Jana Smagi oraz tekstem architektki Magdaleny Staniszkis. Inicjatorem projektu jest Tomasz Fudala - jeden z kuratorów MSN. To realizacja stworzona specjalnie na zamówienie festiwalu. Symboliczna, bo cała impreza koncentruje się na Warszawie, na tym, jak jest - albo raczej nie jest - zaprojektowana i jak to wpływa na jakość naszego życia. Diagnozuje, poddaje pod dyskusję i próbuje zainicjować zmiany.

Tomasz Fudala mówi o podmiejskim odcinku Puławskiej, że to siedem kilometrów miasta nieodwracalnie zepsutych: - Tkwimy w korku i zastanawiamy się, dlaczego tak się dzieje. A to właśnie wynik braku planowania, złej ustawy, wieloletnich zaniedbań.

Magdalena Staniszkis, która mieszka i pracuje w sąsiedztwie Puławskiej, od 20 lat dokumentuje ten fragment ulicy, za torem wyścigów konnych - robi notatki, fotografuje. Zebrało się już z tego spore archiwum architektonicznych kuriozów. W 2002 r. opisała je w artykule „Lekcja z ulicy Puławskiej”, wskazując przyczynę takiego stanu rzeczy - zbyt liberalny plan zagospodarowania przestrzennego Warszawy z 1992 r., w wyniku którego „Puławska została »skazana « na rozwój”. Zaczęto budować bez żadnej logiki, bez ulic, chodników, infrastruktury. Jak pisała Staniszkis: „z pola stało się miasto”. Powstał np. szereg szpetnych budynków biurowych, które w normalnej tkance miejskiej pewnie by zniknęły, ale na tych zbyt dużych, pustych działkach wydzielonych z gruntów rolnych wyglądają kuriozalnie, jak wielkie zamczyska.

- Na wystawie cytujemy fragmenty tego artykułu Magdaleny Staniszkis sprzed siedmiu lat, pokazujemy też fotografie zrobione teraz na ul. Puławskiej przez Jana Smagę. Po to, żeby uświadomić, jak niewiele się zmieniło i że ten chaos tylko się potęguje - mówi Tomasz Fudala.

Czy da się dziś jeszcze odrobić tę kosztowną lekcję Puławskiej? Zdaniem Fudali jak najbardziej, bo czas wreszcie zacząć dyskusję nie tylko o pojedynczych budynkach, tj. Supersamie, KDT czy Dworcu Centralnym, ale o problemach urbanistycznych na większą skalę. - Skończył się czas łóżek polowych i Warszawa jest już na to gotowa - przekonuje Fudala. - Puławska jest tu tylko przykładem, równie dobrze moglibyśmy mówić np. o nowych Al. Jerozolimskich. Zresztą tak wygląda cała Polska. Ciągły brak ciągłości planowania. I o tym chcemy podczas debat towarzyszących wystawie rozmawiać.

Warszawa w budowie

To nowy warszawski festiwal, który rozpocznie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Pańskiej 3 w sobotę 3 października o godz. 17 i potrwa do 22 listopada. Organizatorzy nazywają go zwiastunem festiwalu projektowania. W programie m.in.: wystawa na Pańskiej i w sąsiednim pawilonie meblowym Emilia, instalacja na trybunie honorowej na pl. Defilad, debaty, spacery oraz "Departament propozycji", gdzie każdy będzie mógł zgłosić swoją propozycję dla Warszawy. Więcej na www.warszawawbudowie.pl

14:45, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Instalacja pracy Danieli Brahm na Placu Defilad

montaz

 

 

12:50, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 27 września 2009
Ariel Schlesinger opowiada o swoich pracach

Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym Ariel Schlesinger - jeden z artystów biorących udział w wystawie towarzyszącej projektowi "Warszawa w budowie" - opowiada o swoich pracach:
http://www.castyourart.com/en/2009/07/15/ariel-schlesinger-fine-arts-berlin-israel/
Poniżej praca Ariela: "Untitled (Masking tape)" z 2003 roku.

19:45, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
O "Warszawie w budowie" w nowym Notesie

Tym, którzy śledzą rozwój wydarzeń na Pańskiej polecamy lekturę najnowszego numeru Notesu na 6 Tygodni, którego sporą część stanowią materiały związane z "Warszawą w budowie":

Ze spisu treści:

✖ TYMCZASOWE FORMY OPORU To co miało być tymczasowe zostaje na dłużej lub na zawsze. Chaos się pogłębia, a ruiny współczesnego miasta stają się pożywką dla nowych budynków – o Wystawie przygotowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie pisze jej współtwórca, Sebastian Cichocki

✖ ŁĄCZNIK KOLORYSTYCZNY O znaczeniu kolorów w sztuce i architekturze, a także o barwnych interwencjach urbanistycznych mówi Kasia Przezwańska, autorka interwencji, będącej częścią festiwalu Warszawa w Budowie

✖ NIC NIE JEST ZA DOBRE DLA ZWYKŁYCH LUDZI To coś w rodzaju brudnego sekretu, że luksusowe mieszkanka budowane teraz, są mniejsze, niż biedne mieszkania z lat 60. Rozmowa z Owenem Hatherleyem, teoretykiem architektury, krytykiem muzycznym, blogerem, autorem książki Militant Modernism

Całość do przeczytania również online:

http://bec.art.pl/upload/pdf/notes55_internet.pdf

16:20, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 24 września 2009

Tak wygląda zaproszenie - drukowane na bardzo cienkim papierze do recept i składane do rozmiaru pocztówki. Wygląda pięknie. A typo-mistrz Balland właśnie odwiedza Warszawę...

20:33, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 września 2009

 

Ahmet Ogut proponuje różne nowe zastosowania codziennych przedmiotów z myślą o 9. numerze pisma "Muzeum". Hasło tego numeru brzmi: Co zostało nam jeszcze do zaprojektowania?

19:50, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 20 września 2009
Znalezione w sieci...

Szukając w sieci czego innego, wpadliśmy na taką nostalgiczną fotkę... Warszawa bez "Złotej Teresy"... Warszawa w budowie:

http://www.dookolaswiata.pl/kraje/europa/polska/g11/Warszawa%20w%20budowie.html

10:18, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4