RSS
czwartek, 05 listopada 2009
Departament Propozycji nr 5

 

Departament Propozycji nr 5 poświęcamy pomysłom na Wisłę i - jak najszerzej rozumianą - przyrodę w mieście. Wśród zgłoszonych propozycji m.in. Zielony Przystanek, czyli wiata z pergolą na pnącza, pomysł stowarzyszenia odblokuj.org

 

Gościem specjalnym będzie burmistrz Białołęki, który przedstawi projekt komunikacji wodolotowej, łączącej Tarchomin z centrum, z pominięciem korków.

 

Ciągle można przysyłać pomysły na: propozycje@artmuseum.pl , ale można przyjść i zgłosić propozycję bez zapowiedzi.

00:37, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
środa, 28 października 2009
Warsztaty "Sztuka Bałkanizacji" 30 X - są wolne miejsca

 

Warszawa w budowie – warsztaty z architektem Ivanem Kuciną i STEALTH.unlimited dla studentów architektury, zostało jeszcze kilka wolnych miejsc, chętnych prosimy o zgłoszenia mailem na adres: ana.janevski@artmuseum.pl

piątek, 30 października, 15.00-18.00

Sztuka Bałkanizacji

Przed warsztatami każdy student powinien wybrać jeden z budynków wzniesionych w XXI wieku w Warszawie. Cyfrowa fotografia lub trójwymiarowy model wybranego obiektu zostaną  użyte jako punkt wyjścia do dyskusji o bałkanizacji. Bałkanizacja rozumiana jest w tym przypadku jako alternatywne narzędzie przedstawienia architektonicznego oraz innowacyjna strategia budowania ze zdekonstruowanych elementów.

Każdy ze studentów odnajdzie w Internecie jeden z przykładów bałkanizacji. Nie są one zazwyczaj przypisane do konkretnego regionu geograficznego, odnoszą się raczej do zjawiska występującego na całym świecie. Uczestnicy warsztatów będą analizować poszczególne przypadki, przedstawiając je w formie algorytmów i diagramów. Powinni oni przynieść własne laptopy z możliwością podłączenia do  sieci bezprzewodowej. Dostępny będzie projektor do prezentacji końcowych rezultatów pracy. Omawiane przypadki powinny zostać wybrane przed rozpoczęciem warsztatów. Zajęcia, składające się z dwóch części, trwają trzy godziny.

 


17:37, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 27 października 2009
Poznaj odblokuj.org - to oni rozpoczną następny Departament Propozycji

W najbliższy czwarek Departament Propozycji pod hasłem "Mieszkać w Warszawie" - każdemu kojarzy się to hasło z czym innym, ale właśnie o taką rozpiętość chodzi.

Mieszkania, osiedla, bloki, blokowiska, akademiki, wspólnoty mieszkaniowe, czynsze - masz propozycję związaną z mieszkaniem w Warszawie - przyjdź i o niej opowiedz. Możesz też wysłać maila na propozycje@artmuseum.pl.

Spotkanie zacznie się od prezentacji stowarzyszenia odblokuj.org, które zajmuje się oswajaniem polskich blokowisk. Credo Odblokuj.pl brzmi: Blokowiska są dziś wszędzie - w wielkich miastach, małych miasteczkach i zapomnianych PGR-ach. Betonowe mega-osiedla są monotonne i schematyczne, mieszkania małe i nieustawne a klatkowi sąsiedzi nie odpowiadają na dzień dobry. W porównaniu jednak do katalogowych domków w stylu zakopiańskim, dworkowym i mauretańskim, styropianowych pastelowych bloczków z dachem spadzistym i współczesnych luksusowych gett mają swoją zaletę: niosą jakąś ideę.

Swoje propozycje na wykorzystanie pustostanów komunalnych na mieszkania dla studentów złoży aktywa na forum Warszawy wspólnota mieszkańców ulicy Smolnej.Zajrzyjcie koniecznie na stronę www.smolna.eu.

 

 

19:14, warszawawbudowie
Link Komentarze (1) »
Departament propozycji nr 3 by Tymek Jezierski

19:01, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Typespotting w Muzeum w sobotę

13:32, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 października 2009
Golonka do wzięcia
Darmowy font autorstwa Fontarte, zatytułowany "Golonka", zapowiadany podczas wykladu Artura Frankowskiego w sobotę (co za frekwencja!), inspirowany warszawską typografią uliczną, jest już dostępny pod adresem: http://www.fontarte.com/typespotting/golonka-fa/
11:58, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
piątek, 23 października 2009
Pałacyzacja i architektura katastroficzna zdominowały dyskusję - relacja Karola Kobosa dla TVN Warszawa
06:19 23.10.2009 / tvnwarszawa.pl
Propozycje dla centrum: pałacyzacja i architektura katastroficzna
Pałacyzacja - wizja Michała Murawskiego

Trzecie spotkanie z cyklu "Departament propozycji" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej przyniosło szereg ciekawych propozycji zagospodarowania centrum miasta. Większości bliżej jednak do artystycznych prowokacji, niż realnych rozwiązań.

Czwartkowe spotkanie zaczęło się od krótkiej prezentacji jednego z pomysłów Forum Rozwoju Warszawy. Na pierwszy ogień poszedł projekt rewitalizacji placu Piłsudskiego. Od początku wiadomo jednak było, że bohaterem spotkania poświęconego zagospodarowaniu centrum Warszawy musi być Pałac Kultury. Nikt nie spodziewał się jednak, że jego rola zostanie unaoczniona w tak radykalny sposób.

Pałacyzacja wieżowca Libeskinda

Pałacyzacja jako zasada projektowania

Jako drugi swoją propozycję prezentował Michał Murawski. - Czy jest sens przeciwstawiania się dominacji Pałacu? Czy warto tworzyć alternatywne dominanty, w formie kulistych bulwarów lub ścian wieżowców? Z drugiej strony: czy jest nadzieja w próbach wyrafinowanego "ignorowania" Pałacu niską, subtelną zabudową, w nadziei, że przestanie on przyciągać na siebie uwagę i powoli zwinie się w kłębek jak sfrustrowane dziecko-gigant z ADHD? - pytał, by za chwilę udzielić zebranym jedynej w swoim rodzaju odpowiedzi.

Zaproponował, by centrum miasta pałacyzować - zapisać w prawie obowiązek nawiązywania do architektury wnętrza lub zewnętrza PKiN w każdym realizowanym projekcie. Sam zaproponował kilka subtelnych nawiązań, takich jak oświetlenie Stadionu Narodowego pałacowym kandelabrem czy spałacyzowanie bryły Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego "zadufany kalwinizm wzbudza grozę w pseudo-wyrafinowany sposób próbując ignorować splendor starszego sąsiada". - Po udanej pałacyzacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej funkcjonować będzie jako wymowny symbol nowej, spoistej przestrzennie oraz eleganckiej stolicy, stworzonej obrazem swojego niekwestionowanego serca, Pałacu Kultury i Nauki - drwił Murawski.

Wszechobecna katastrofa

Ta ironiczna prezentacja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności zgromadzonej na czwartkowym spotkaniu. Z nieco tylko mniej gorącym przyjęciem spotkała się z kolei propozycja malarza Ryszarda Woźniaka, który stwierdził, że zniszczona w okresie ostatniej wojny światowej w 88 proc. Warszawa zawiera dziś bardzo niewiele widocznych informacji zapisujących stan przebytej katastrofy. - Pomniki, płyty pamięci i krzyże to jakby elementy dodane, małe w skali miasta, szeptem przypominają przebyte traumy - uzasadnia swój pomysł wkomponowania rozpadających się, walących budynków w panoramę stolicy.

Po ironicznych komentarzach do wiecznego sporu o zabudowę centrum Warszawy przyszedł czas na propozycje poważniejsze. Swoją koncepcję zabudowy placu Defilad objaśniali przedstawiciele Forum Rozwoju Warszawy. Wokół niej przez dłuższą chwilę toczył się spór o to, jak wykorzystać kolejową linię średnicową oraz o to, czy warto zabudować fragmenty parku Świętokrzyskiego. Sporo emocji wywołała kwestia przeznaczenia budynków w centrum miasta - czy powinny być tu biura, instytucje publiczne, czy raczej mieszkania? - pytanie pozostało otwarte.

Miasto dla pieszych

Z kolei architekt Maciej Czeredys zaproponował, by w rejonie ścisłego centrum miasta zlikwidować przejścia podziemne i przywrócić pieszym możliwość przechodzenia przez ulice po powierzchni. - To piesi nadają życie miastu, a w Warszawie mają coraz gorsze warunki, są wypychani z przestrzeni publicznej. Z podobnego założenia Czeredys wyszedł proponując wykreowanie akternatywnego centrum miasta na Pradze, wzdłuż ulicy Targowej. Ta arteria o szerokości sięgającej 50 metrów jest dziś niemal w całości zdominowana przez komunikację miejską. Architekt proponował rozwiązanie, które nie ograniczając przepustowości ulicy pozwoliłoby uczynić z niej miejsce bardziej przyjazne pieszym.

"To tylko jałowe dyskusje!"

Uczestników debaty uciekających w coraz bardziej akademickie rozważania na ziemię sprowadził urbanista Grzegorz Buczek: - Takie spotkania, skądinąd przyjemne, służą być może wymianie ciekawych poglądów, ale niczemu poza tym. Czemu autorzy tych pomysłów nie zgłaszają swoich w formie uwag do projektów planów miejscowych? Czemu nie próbują forsować pomysłów tam, gdzie procedura przewiduje na to czas i miejsce? Gdzie byliście, gdy plany uchwalano? Możemy sobie tak gadać, ale samym gadaniem niczego się nie zmieni - strofował zebranych.

- Uciekacie w jałowe dyskusje. Jeśli wynika to z nieznajomości procedur, to pożytek ze spotkania jest taki, że ta niewiedza będzie trochę mniejsza. Ale obawiam się, że wynika to ze strachu i z niechęci do konfrontowania własnych pomysłów ze skomplikowanymi procedurami. Tymczasem to jedyny i to całkiem skuteczny sposób - przekonywał Buczek.

Kalendarium spotkań

W ramach departamentu propozycji pozostały jeszcze cztery spotkania:

29.10. Mieszkać w Warszawie (wspólnoty mieszkaniowe, zamknięte osiedla, polityka czynszowa, internaty, akademiki, noclegownie, bezdomni, mieszkania dla młodych, mieszkania dla seniorów)

05.11. Natura (zieleń, rzeka, zwierzęta w mieście, woda, powietrze)

12.11. Symbole (pomniki, herb, zabytki, atrakcje - znane i nieznane)

19.11. Warszawa pojutrze (dokąd zmierzamy, jakiego chcemy miasta za 50 lat)

Karol Kobos

14:49, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 22 października 2009
Architektura Katastroficzna dla Warszawy

Architektura katastroficzna dla Warszawy

Wśród zgłoszonych na dzisiejszy Departament Propozycji pomysłów jest "Architektura Katastroficzna dla Warszawy" Ryszrada Woźniaka. Przyjdźcie posłuchać, koniecznie! Innych propozycji jest sporo, zarówno konkretnych, urbanistycznych, jak i utopijnych.

Czwartek, 22 października, 18.00 u nas na Pańskiej 3.

 

12:47, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 20 października 2009
Departament Propozycji nr 3 - jakie centrum?

 

W czwartek 22 października zapraszamy na debatę poświęconą pomysłom na centrum Warszawy. Swoje projekty na pl. Piłsudskiego i pl. Defilad przedstawią urbaniści, architekci i varsavianiści skupieni w Forum Rozwoju Warszawy.

Łukasz Sosnowski opowie o swoim pomyśle rewitalizacji bliskiej Woli, która - rozsądnie zabudowana, z odtworzoną tradycyjną tkanką pierzej ulicznych - mogłaby stać się nowym obszarem centralnym, powiązanym z Dworcem Zachodnim, który mógłby stać się nowym, wielkim węzłem komunikacji kolejowej, autobusowej i miejskiej.

Michał Murawski przedstawi swój ekscytujący plan "Pałacyzacji Warszawy"...

więcej nie zdradzimy, zapraszamy!

18:08, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Daniela Brahm opowiada o swojej instalacji na Placu Defilad

13:04, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7