RSS
niedziela, 18 października 2009
Kolejna sesja w muzeum: czas na typografię

Po porywającym niedzielnym występieniu Davida Crowleya (zdaniem niektórych widzów, był to jeden z najlepszych tegorocznych wykładów o sztuce i designie w Warszawie!), zapowiadamy kolejną sesję edukacyjną, tym razem poświęconą typografii. Wiemy, że ten temat budzi spore zainteresowanie wśród naszej publiczności więc liczymy że i tym razem frekwencja będzie wysoka. Poza tym ujawniamy, że sesji ponownie towarzyszy działalność tymczasowej muzealnej filii praskiego baru Saturator.

Warszawa w budowie/ Rozmowy cz. 3

Typespotting. Sesja o typografii i mieście
24 października (sobota), 18.00
(kuratorka: Magdalena Frankowska, współpraca: Sebastian Cichocki)

Agata Szydłowska (Polska) Miasto-palimpsest: związki architektury Warszawy z projektowaniem graficznym
Artur Frankowski (Polska) Typespotting. Litery w przestrzeni miejskiej Warszawy
Verena Gerlach (Niemcy) How to find the real (type) face of a city
M/M (Francja) presents M/M

 

Kolejna sesja z cyklu Rozmowy w ramach programu „Warszawa w budowie” poświęcona jest współczesnej refleksji teoretycznej wokół typografii i jej relacji z miastem - architekturą, historią, kulturą popularną etc. Agata Szydłowska (historyczka sztuki, krytyczka designu, kuratorka współpracująca z Victoria & Albert Museum przy projekcie „Designing Democracy: Posters and the Political Transformation of Europe 1989-1991”) opowie o związkach między architekturą Warszawy a projektowaniem graficznym, w szczególności w kontekście odbudowy miasta po zniszczeniach II Wojny Światowej. Artur Frankowski (studio Fontarte, designer, typograf i projektant krojów pism, wykładowca, członek ATypl i STGU) podda subiektywnej analizie krajobraz typograficzny Warszawy. Podczas wirtualnego spaceru po mieście przedstawi wybrane szyldy, tablice i inskrypcje - przykłady z przeszłości i teraźniejszości miasta w transformacji. Verena Gerlach (studio Fraugerlach, designerka i typografka, autorka wideoklipów, wykładowczyni Designakademie w Berlinie) podejmie temat języka typograficznego odzwierciedlającego kompleksową naturę miasta na podstawie Berlina oraz zarysowując perspektywy dla jednego wybranego miasta na amerykańskiej prowincji. Na zakończenie, paryskie studio M/M (założone zostało przez Michaela Amzalaga i Mathiasa Augustyniaka w 1992 roku) przedstawi swoją działalność i specyfikę zamówień dla klientów działających w dużych metropoliach: od państwowych muzeów i kolektywów artystycznych, po firmy odzieżowe i znanych projektantów mody.

 

.

22:24, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Departament II za nami!

 

Rysunkowa relacja Tymka Jezierskiego z II Departamentu Propozycji - poświęconego wspólnotom, wykluczonym, grupom interesu i organizacjom.

Pełen opis wydarzenia wkrótce.

 

15:20, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 października 2009
Autor słynnej wystawy "Cold War Modern" David Crowley z wykładem w Muzeum

Autor plakatu: Roman Cieślewicz

W niedzielne wczesne popołudnie zapraszamy na wykład Davida Crowleya, brytyjskiego historyka designu, współautora głośnej wystawy "Cold War Modern" (Victoria&Albert Museum, 2008).

Crowley opowie o tym jak zimnowojenny, polityczny podział świata odzwierciedlał się we wzornictwie przemysłowym i architekturze, starając się naświetlić fenomen "bliźniaczych" projektów (jak tajemnicze podobieństwo między jednym z modeli Chavroleta a prototypem Trabanta), które pojawiały się niemal jednocześnie na (byłym) Wschodzie i (byłym) Zachodzie.

Tytuł wykładu Davida Crowleya: Double Agents, Reflections on Architecture and Design in the Cold War.

Polecamy wszystkim przejrzenie strony wystawy Cold War Modern.

Wykład w niedzielę 18 października o 14.00, tylko w języku angielskim.

 


 

17:38, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 12 października 2009
ZAKUPY W MUZEUM

ZAPRASZAMY SERDECZNIE NA ZAKUPY DO KSIĘGARNI MUZEUM PRO QM ORAZ DO PAWILONU MEBLOWEGO EMILIA.

SPOŚRÓD WYJĄTKOWEGO ASORTYMENTU PRZEDMIOTÓW MŁODYCH POLSKICH DIZAJNERÓW, POLECAMY ZWŁASZCZA TORBY WG PROJEKTU EWY RUDNICKIEJ Z LOGO LUDOVICA BALLANDA A TAKŻE FIGURKI EMILII AUTORSTWA MAGDALENY ESTERY ŁAPIŃSKIEJ.

 

TY TEŻ MUSISZ TO MIEĆ!!!

 

 

 

 

14:07, warszawawbudowie
Link Komentarze (1) »
Pierwszy Departament Propozycji za nami!

rys. Tymek Jezierski www.tymekjezierski.com

W czwartek odbył się pierwszy Departament Propozycji. Tematem był transport. Pierwszym przedstawianym pomysłen był projekt architekta i urbanisty Macieja Czeredysa, zakładający zagłębienie w tunelu ulicy Wybrzeże Helskie wzdłuż ogrodu Zoologicznego i budowę kładki dla pieszych i rowerzystów przez Wisłę - pomiędzy praską ulicą Ratuszową a ulicą Mostową na Starym Mieście (w miejscu, gdzie w XVI wieku stał drewniany most, opiewany przez Jana Kochanowskiego jako cudo techniki).

Następnie varsavianista-amator Łukasz Sosnowski przedstawił swoją wizję okrężnej linii metra, która łączyłaby poszczególne dzielnice z pominięciem centrum, aktywizując lokalne ośrodki dzielnicowe i wzmacniając więzy komunikacyjne w obrębie poszczególnych dzielnic.

Kolejną propozycją była projekt Nieliniowego Systemu Transportu Publicznego, przedstawionego przez Wojciecha Kłosowskiego. Opatentowany przez polskich inżynierów system 4-osobowych gondol poruszających się po szynach wzbudził chyba największe zainteresowanie zebranych. Wszystkich zelektryzowała informacja, że system ten ma być wdrażany w wersji testowej Opolu (a potem, być może, w Rzeszowie). Na dowód - link do lokalnej strony Gazety Wyborczej.

Potem prezentowane były rozwiązania "rowerowe", między innymi projekt "pain protectorów" czyli ochraniaczy "przeciwbólowych", nadesłanych przez architekta Tomasza Burghardta z Wiednia. Proponowane pain-protectory to nakładane na bruk, nierówności i ostre łuki plastikowe profile, zmniejszające wibracje i poprawiające nachylenie jezdni.

Wśród zgłoszonych pomysłów był też projekt "antykarty miejskiej", zgłoszonej przez przedstawicielki Fundacji Panoptykon Katarzynę Szymielewicz i Małgorzatę Szumańską. Ich zdaniem, planowane przez ZDM nowe karty kodujące dane osobowe naruszają prawo do ochorony danych. Proponują, byśmy odmawiali wyrabiania tychże kart, albo przynajmniej opatrywali je znakiem "mam cię, bo muszę" - bo każdą kartę można dowolnie zaprojektować.

Sporo było też głosów proponujących zastąpienie II linii metra koleją miejską biegnącą tunelem średnicowym i rozbudowę sieci szybkich tramwajów, także w tunelach.

Niebawem umieścimy na blogu filmy i szczegółowe omówienia przedstawionych propozycji.

 

13:49, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 08 października 2009
Dziś pierwszy Departament Propozycji!!!

Dziś Muzeum czeka na wszystkich varsavianistów-amatorów! Przyjdźcie podzielić się swoimi pomysłami, wiemy, że je macie! Czekamy też na zawodowych varsavianistów.

Temat: transport. Jak na zamówienie, Życie Warszawy pisze dziś o tym, że władze Białołęki chcą wprowadzić - całkowicie na serio - przewozy wodolotami z Tarchomina w stronę Centrum. Niedługo przeprowadzą próby techniczne, sprawdzą, czy na nieuregulowanej Wiśle, bez porządnych przystani, da się to w ogóle zrobić. Brzmi jak mrzonka, ale to - zdaje się - jednak realne rozwiązanie.

Chcemy więcej takich propozycji. W końcu po to jest Departament Propozycji.

Oto garść dzisiejszych linków o Departamencie:

 

TVN WARSZAWA

GAZETA STOŁECZNA

12:08, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
środa, 07 października 2009
wernisaż

10:24, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
więcej fotografii z wernisażu
fot. Bartosz Stawiarski

10:19, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
montaż wystawy

09:55, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 04 października 2009
Emilia

16:31, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7