RSS
poniedziałek, 14 września 2009
Wtorek, 13.30: konferencja prasowa na Pańskiej

 

Konferencja prasowa "Warszawy w budowie" już jutro (wtorek) o godz. 13.30. Wydarzenie organizujemy dla dziennikarzy, ale wszyscy których interesuje nasz projekt są jak najbardziej mile widziani.

Opowiemy o tym dlaczego nie chcemy robić festiwalu, czego można nauczyć się chodząc wzdłuż ulicy Puławskiej, dlaczego zniknął baner na Emilii, jakich propozycji oczekujemy od mieszkańców Warszawy, co zrobił z gruzem po wyburzonym bloku mieszkalnym Cyprien Gaillard, dlaczego w wystawie o polskiej stolicy biorą udział artyści, którzy nigdy w życiu tu nie byli etc.

Co ważne ogłosimy jutro pełną listę artystów i projektantów biorących udział w projekcie. Rozdamy trochę plakatów, a dla chętnych do pisania o naszym projekcie będą CD ze zdjęciami i tekstami.

15:57, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Daniela Brahm na trybunie honorowej

Daniela Brahm (ur. w 1966 w Düsseldorfie) jest malarką, autorką instalacji i interwencji w przestrzeni publicznej. Artystka mieszka i pracuje w Berlinie. Na jednym ze swoich tekstowych obrazów Proclamation Poster z 2004 roku Daniela Brahm przedstawiła listę „wszystkich tematów, którymi zajmuje się od 5 lat”. Na liście znajdują się m.in. utopijne przestrzenie, prywatność, ogrodzenia, domy, portrety i trudne charaktery. Twórczość artystki rozpięta jest pomiędzy refleksją na temat potencjalnego współuczestnictwa, czego egzemplifikacją są serie portretów i sceny grupowe lokalnych społeczności, a katalogowaniem modernistycznej architektury – naturalnej miejskiej scenografii, na tle której rozgrywa się spektakl społecznych interakcji. Obie te sfery zainteresowań artystki spotykają się w jej przestrzennych instalacjach, gdy umieszczone na rusztowaniach obrazy tworzą tymczasowe przestrzenie architektoniczne – enklawy lingwistycznej szermierki, wypełnione konkurującymi ze sobą, znalezionymi sloganami i utopijnymi postulatami.
Najnowszy projekt Danieli Brahm „The Big Argument” (Wielka kłótnia) z 2009 roku powstał specjalnie na zamówienie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jest efektem kilkukrotnych wizyt artystki w Polsce, podczas których powstało kilkaset rysunków (m.in. dokumentujących stacje warszawskiej kolei podmiejskiej), fotografii i modeli. Ostatecznym rezultatem tych wizyt jest satelitarny projekt towarzyszący wystawie w ramach programu „Warszawa w budowie” - jest to klaster billboardów wbity w trybunę honorową przed Pałacem Kultury i Nauki. To ośmiometrowej wysokości instalacja odnosi się m.in. do przyszłej roli budynku Muzeum, którego celem jest porządkowanie przestrzenie publicznej centrum, a który to jednocześnie sam staje się przedmiotem sporów i antagonizmów. Brahm naśladuje język wszechobecnej reklamy – wielkoformatowych billboardów i wszechobecnych tablic informacyjnych i szyldów, a jednocześnie używa go jako nośnika aktywistycznych komunikatów na temat sporu pomiędzy użytkownikami Placu Defilad. Podkreśla gwałtowność i kompleksowość konfliktów jakie towarzyszą zagospodarowaniu i zagarnianiu przestrzeni publicznej przez, kierujące się sprzecznymi interesami, grupy i społeczności. Jednocześnie Brahm definiuje miasto jako „największą wystawę świata”, traktując sztukę jako rodzaj szkła powiększającego za pomocą którego przyglądamy się toczącym się urbanistycznym, politycznym i społecznym procesom. Z obrazu tego wyłania się także optymistyczna konkluzja. W świecie gdzie wszystko niemal wszystko zostało już zaprojektowane („od dżinsów po geny”, jak pisał Hal Foster w swym znanym eseju „Design and Crime”), wciąż istnieją miejsca które uparcie nie poddają się systematycznemu planowaniu, enklawy architektonicznej anarchii gdzie wszystko może jeszcze zostać zaprojektowane, z korzyścią dla mieszkańców. Takim miejscem pozostaje póki co miasto Warszawa.

Jeden z modeli-szkiców do projektu warszawskiego poniżej:

00:12, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 13 września 2009
Meble Emilia

01:07, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 12 września 2009

Jedna z typograficznych fantazji Ludovica Ballanda na temat Warszawy poniżej. Edycja 4 warszawskich plakatów tego szwajcarskiego projektanta będzie niebawem dostępna w księgrani Muzeum pro qm.

 

23:56, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
M/M w cyklu "Rozmowy"

Paryskie studio M/M, otoczone prawdziwym kultem wśród grafików, potwierdziło swój udział w panelu dyskusyjnym "Typo-miasto. Projektowanie przeszłości" 24 października. M/M założone zostało przez Michaela Amzalaga i Mathiasa Augustyniaka w 1992 roku. Nie ukrywają swojego zainteresownia polską tradycją typografii i plakatu. Na liście ich klientów są m.in. Bjork, Calvin Klein, Adidas, Centre Pompidou, Kenzo, Louis Vuitton, Madonna, Palais de Tokyo, Taschen, Vitra, Vogue Paris, Walther Koenig, Yves Saint Laurent. Ich prace obecne są m.in. w kolekcjach Stedelijk Museum w Amsterdamie, Tate Modern i Design Museum w Londynie.

Poniżej książka, którą M/M zaprojektowali dla Bjork:

mm

 

23:43, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Krzesło wg Smagi

Krzesło Jana Smagi

Projekt krzesła według Jana Smagi - fotografia wykonana specjalnie do nowej (poświęconej projektowaniu widzianemu oczami artystów) edycji pisma "Muzeum".

23:30, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Kowalska o festiwalu w budowie

Agnieszka Kowalska dzieli sie swoimi wrażeniami z wizyty na Pańskiej i rozmowy z Marcelem Andino Velezem i Joanną Mytkowską na temat zbliżającego się wielkimi krokami programu "Warszawy w budowie". Joanna Mytkowska mówi:  "Do miasta, które z designem niewiele ma wspólnego, jest niezaprojektowane, albo zaprojektowane chaotycznie, nie można tak po prostu wrzucić zbioru designerskich przedmiotów. Jakość projektowania nie zmieni się w danym kraju tylko dlatego, że zrobi się w nim wystawę amerykańskiego czy skandynawskiego designu. Tu trzeba głębszego namysłu, innego impulsu. Można zrobić wystawę i dać do oglądania ładne przedmioty, ale można też próbować zmieniać. Mamy teraz kulturę festiwali, wszędzie jest festiwal. My nie chcemy produkować hałasu, staramy się produkować znaczenia."
Całość tutaj:
http://zrobtowwawie.blox.pl/2009/09/Festiwal-w-budowie.html

22:07, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 września 2009
Audiobook o "Warszawie w budowie" na TOK.FM

Kliknij, by posłuchać, zamiast czytać - dzisiejsza poranna rozmowa Anny Laszuk z Marcelem Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - oczywiście o festiwalu!

 

http://bi.gazeta.pl/im/0/7022/m7022650.mp3

15:58, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
środa, 09 września 2009
Pani Anno Laszuk, Pani pierwszej to powiem!

W czwartek, 10 września o 10.45 Warszawa w Budowie wyśpiewa prawie wszystko o sobie - na antenie TOK FM. Anna Laszuk zaprasza!

17:07, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 08 września 2009

Ludovic Balland chwali się najnowszą wersją plakatu "Warszawy w budowie" na swojej stronie internetowej www.ludovic-balland.ch.

 

22:09, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »