RSS
wtorek, 08 września 2009
I jeszcze gazeta... What is to be designed?

Częścią programu "Warszawa w budowie" jest nowy numer kwartalnika Muzeum - bardzo nietypowy, w 90% złożony z materiałów wizualnych. Hasło numeru: co jeszcze zostało do zaprojektowania? Zamiast charakterystycznych dla tego magazynu długich akademickich tekstów, proponujemy tym razem typograficzne wycieczki i dużo fotografii przedmiotów. Główną część nowego numeru (tak, tak, tym razem znowu zastosujemy nowy format), zajmie wystawa pt. "Rzeczy do użycia", złożona ze zdjęć funkcjonalnych przedmiotów używanych bądź wymyślonych na potrzeby tej publikacji przez grupę kilkudziesięciu artystów i designerów z całego świata. W projekcie biorą udział m.in. Mario Garcia Torres, Jan Smaga, Marysia Lewandowska i Toby Paterson. Oprócz materiałów wizualnych będą też teksty, choć będzie ich niewiele. Wszystkie dotyczą pojęcia tymczasowości: rzeczy, architektury i ... języka. Premiera numeru podczas weekendu typograficznego w Muzeum 23/24 października - koordynowanego przez Magdę Frankowską z STGU. Oczywiście nowy numer projektuje Ludovic Balland.

22:01, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 września 2009
Warszawska Masakra Reklamy Wielkoformatowej nadchodzi...

miejcie oczy szeroko otwarte... znienawidzone przez wszystkich płachty niedługo zaczną opadać... i  wtedy okaże się, że wcale nie najgorszą mamy w Warszawie architekturę!

 

19:23, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
sobota, 05 września 2009
Gaillard już jest

Pierwsza praca z wystawy, która w ramach "Warszawy w budowie" będzie prezentowana w Muzeum, jest już na Pańskiej.  "View over Sighthill" Cypriena Gaillarda to wielkoformatowa fotografia przedstawiająca blok na przedmieściach w Glasgow tuż przed jego wyburzeniem. Jest to jedno z dwóch zdjęć francuskiego artysty na wystawie, pokazujemy również jego znakomity film "Desniansky Raion" z 2007 roku.

 

Cyprien Gaillard

 

 

23:22, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
piątek, 04 września 2009
TVN Warszawa już promuje "Departament Propozycji"

Redakcja TVN Warszawa włączyła się w przygotowania do "Departamentu Propozycji" - na swoim portalu już umieścili bannerek z linkiem do informacji i zaczynają zbierać pomysły.

Przysyłajcie swoje też!

My szczególnie liczymy na varsavianistycznego hopla ich dwójki reporterów: Mileny Zawiślińskiej i Karola Kobosa, którzy sami mogliby zapełnić cały Departament Propozycji swoimi pomysłami, ale chętnie wysłuchają też Waszych.

I palą się, by o tych Waszych pomysłach pisać na portalu TVN Warszawa i podrzucać je na antenę ich stacji.

www.tvnwarszawa.pl

16:43, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
Tymek Jezierski ilustratorem "Departamentu Propozycji"

Departament Propozycji, nasze cotygodniowe spotkania poświęcone pomysłom na poprawianie życia w Warszawie - będą ilustrowane przez Tymka Jezierskiego! Tymek, autor głośnego komiksu o Powstaniu Warszawskim pt."Ostatni koncert" (wspólnie z Moniką Powalisz), podczas każdego spotkania narysuje ilustrację do projektów, przedstawianych przez uczestników debaty. Dajemy mu wolną rękę - czy narysuje jeden pomysł, który mu się najbardziej spodoba, czy też ten, który uzna za najbardziej szalony - jego sprawa. Rysunki wywiesimy następnego dnia w Muzeum, a po zakończeniu "Warszawy w budowie" opublikujemy wraz z przedstawianymi w "Departamencie Propozycji" pomysłami.

http://www.tymekjezierski.com/

13:44, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 03 września 2009
A teraz jeszcze FACEBOOK!

No, to jak już przebrniecie przez długi opis festiwalu, to zostańcie jego przyjaciółmi na Facebooku - właśnie powstał profil "Warszawa W Budowie"...

 

12:46, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
O co chodzi z tym "festiwalem designu"?

„Warszawa w budowie” to pilotażowa edycja imprezy poświęconej jak najszerzej pojętemu projektowaniu. Od wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej, przez architekturę i urbanistykę po projektowanie społeczne – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na dwa jesienne miesiące zamieni się w centrum dyskusji o roli projektowania w kształtowaniu życia codziennego w Warszawie - wielkim, stale zmieniającym się i poszukującym swojego wizerunku mieście.


Na program „Warszawy w budowie” składają się wystawy w tymczasowej siedzibie Muzeum i pawilonie meblowym Emilia, projekty artystyczne realizowane w przestrzeni miejskiej oraz cykle dyskusyjne. Częścią tych ostatnich jest projekt „Departament Propozycji”, którego celem jest zaangażowanie środowisk nieartystycznych w dyskusję na temat przyszłości stolicy.


Inicjatorem całego wydarzenia są władze Warszawy, które w ramach starań o pozyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku zaproponowały Muzeum organizację festiwalu designu. „Warszawa w budowie” to próba znalezienia oryginalnej formuły takiego wydarzenia, odpowiadającej na realne potrzeby i specyfikę miasta. Zatem nie klasyczny festiwal designu, znany z wielu miast Polski i świata, prezentujący najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, a właśnie „zwiastun festiwalu”, którego ostateczny kształt poznamy dopiero w przyszłości.

 

Zamiast prezentować atrakcyjne przedmioty indywidualnej konsumpcji, poprzez program „Warszawa w budowie” Muzeum stawia pytania o modelowanie przestrzeni publicznej i prywatnej. Jakiego miasta chcą warszawiacy? Jak ma ono wyglądać w przyszłości?

Celem pierwszej edycji festiwalu, nazwanej ze względu na swój pilotażowy charakter „zwiastunem”, jest zdiagnozowanie problemów i specyfiki Warszawy – miasta, gdzie, w odróżnieniu od innych europejskich metropolii, tak wiele jest jeszcze do zaprojektowania.

 

Od czasu powojennej rekonstrukcji Warszawa ciągle pozostaje wielkim placem nieustannej budowy, bezkształtną przestrzenią mającą dopiero w jakiejś nieokreślonej przyszłości stać się europejską metropolią.


Po latach scentralizowanego planowania podporządkowanego modernistycznej ideologii, wraz z nastaniem demokracji rozwój Warszawy został zdeterminowany żywiołem wolnego rynku. Będący źródłem społecznej frustracji autorytaryzm zastąpiony został przez anarchizm, który również nie wytwarza przestrzeni przyjaznej mieszkańcom.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest instytucją publiczną, którego gmach ma być pierwszym poważnym krokiem w procesie „porządkowania” ścisłego centrum stolicy. Równocześnie, pozostaje tak charakterystycznym dla Warszawy „projektem na przyszłość”, funkcjonującym w tymczasowej siedzibie po dawnym sklepie z dywanami. Stan prowizorki, ciągłego bycia wpół drogi do realizacji przyszłościowego projektu, to cecha typowa dla Warszawy i wielkich miast rozwijającego się świata – Azji, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej. Prowizorka dająca poczucie niedosytu będzie szczególnie ważnym motywem przewijającym się w programie „Warszawy w budowie”. Postkomunistyczna niedoskonałość projektowania i planowania, trudność w realizacji projektów wspólnotowych, takich jak budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, wobec łatwości, z jaką działa sektor prywatny – będą kwestiami poruszane podczas spotkań w w Muzeum. Równocześnie prowizorka jako owoc kreatywności i radzenia sobie z „obiektywnymi” warunkami to temat wystawy, która wypełni przestrzeń siedziby Muzeum przy ulicy Pańskiej.

 

Na wystawę składają się cztery części WYSTAWA, SKLEP, ROZMOWY i DEPARTAMENT PROPOZYCJI. W pierwszej części prezentowane są prace artystów polskich i zagranicznych, nawiązujące do projektowania, naśladujące język designu czy urbanistyki, jednak nie w celu tworzenia funkcjonalnych rozwiązań lecz przybliżenia określonej grupy tematów, wiążących się z przestrzenią miejską: rozpadu, nietrwałości, chaosu, porażki społecznych utopii. W miejscach, gdzie całościowe rozwiązania nie mają szans na realizację, prowizorka zastępuje projektowanie, jest konkurencyjną strategią zaspokajania potrzeb –dominującą w środkowo-europejskiej rzeczywistości i dlatego wartą przeanalizowania.

 

Druga część SKLEP, prezentowana będzie w sąsiadującym z Muzeum pawilonie meblowym „Emilia”, który w ostatnich dziesięcioleciach ulegał tak typowej dla architektury lat 60. degradacji, a ostatnio, na skutek współpracy Muzeum z gospodarzem obiektu, firmą „Meble Emilia”, jest częściowo rewaloryzowany. Ta część festiwalu poświęcona będzie przeszłości, teraźniejszości i przyszłości polskiego wzornictwa przemysłowego – najciekawsze współczesne projekty mebli i przedmiotów codziennego użytku skonfrontowane zostaną z seryjną współczesną produkcją polskiego przemysłu meblarskiego, oferowaną w „Emilii”, jak i z historycznymi przykładami nowoczesnych polskich mebli. Zapowiedzią wystawy będzie uroczyste usunięcie z elewacji „Emilii” wielkoformatowego baneru reklamowego i zastąpienie go odtworzonym neonem i kasetonami, stanowiącymi oryginalne elementy świetlnej dekoracji przeszklonego budynku. Klienci „Emilii” i publiczność wystawy w wybrane dni będą mogli korzystać z konsultacji projektantów.

 

Równolegle w siedzibie Muzeum toczyć się będą cykle spotkań. ROZMOWY to sześć sesji poświęconych wybranym zagadnieniom z zakresu wzornictwa przemysłowego, grafiki użytkowej typografii, architektury i urbanistyki, ekonomii. Wśród tematów poruszanych w ramach tych spotkań znajdzie się m.in. historia placu Defilad i koncepcje zabudowy otoczenia Pałacu Kultury czy urbanistyczne dzieje ulicy Puławskiej. Obok takich varsavianistycznych tematów prezentowane będzie także twórczość wybitnych krajowych i międzynarodowych projektantów.

 

Organizowane pod patronatem „Gazety Stołecznej” czwartkowe sesje zatytułowane DEPARTAMENT PROPOZYCJI prowadzone przez Magdalenę Mosiewicz, składać się będą z przedstawianych przez warszawiaków pomysłów na rozwiązywanie rozmaitych wielkomiejskich bolączek - od najprostszych, bezbudżetowych, po te największe, wymagające wielomiliardowych inwestycji. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie przykłada do takich inicjatyw i dyskusji szczególną wagę, ponieważ ono samo jeszcze w latach 90. uchodziło za utopijną wizję Andy Rottenberg, niemożliwą do realizacji. Zaproszeni do udziału są wszyscy zainteresowani: osoby prywatne, organizacje, firmy, instytucje, a także urzędnicy.
Kuratorzy programu : Sebastian Cichocki, Tomasz Fudala, Ana Janevski


Pełne kalendarium dostępne będzie w Internecie od połowy września.

10:19, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
środa, 02 września 2009

 

Ludovic Balland przymierza się do słowa Warszawa...

11:06, warszawawbudowie
Link Dodaj komentarz »
1 ... 6 , 7